Walka z otyłością i chęć zdrowego stylu życia jest bardzo ważnym i na szczęście popularnym tematem. Można spotkać wielu celebrytów, którzy udzielają się na tematy związane z dietą i zdrowiem oraz reklamują sporo produktów. Postaramy się dziś przedstawić różne rodzaje diet, pokazać, które są dla kogo i w jakim celu się je stosuje.

Dieta niskoenergetyczne

Jest to dieta typowo dla osób, które mają problem z nadwagą i chcą w dość szybkim tempie ją obniżyć. Od wyliczonego zapotrzebowania odejmuje się około 500-1000 kcal, by był odpowiedni deficyt, który pomoże zrzucić wagę w tempie 1 kg tygodniowo. Dieta musi zostać ułożona przez profesjonalistę, by była bogata w odpowiednią ilość białka, węglowodanów i tłuszczów.

Dieta ketogeniczna

Ostatnio bardzo popularna w mediach społecznościowych, oferują ją nawet firmy zaopatrujące klientów w diety pudełkowe. Polega na spożywaniu dużej ilości ciężkich pokarmów, głównie białek i tłuszczów przy dużym ograniczeniu spożywania węglowodanów. Dietę ketogeniczną stosuje się by zredukować tkankę tłuszczową, obniżyć cholesterol lub walczyć z groźnymi chorobami – cukrzyca, migreny, insulinoodporność. Dieta ta jednak może być niebezpieczna. Powinna zostać zlecona przez specjalistę i nie można stosować jej zbyt długo, ponieważ jest ciężka i nie dostarcza wielu potrzebnych składników.

Diety bez glutenu czy laktozy

Diety bezglutenowe są ostatnio bardzo popularne i coraz to mocniej reklamowane w mediach społecznościowych. Dzięki temu w sklepach powstają całe działy bez glutenu i bez laktozy. Tutaj jednak trzeba zadać sobie pytanie – czy mój organizm rzeczywiście nie toleruje glutenu lub laktozy? Te diety i produkty zostały stworzone dla osób, których organizm rzeczywiście wykazuje nietolerancję. Stosowanie ich przez osoby zdrowe jest całkowicie bez sensu – nie zadziała ani pozytywnie, ani negatywnie.