Najpewniej wszyscy niegdyś doświadczyliśmy ogromnego i wręcz niemożliwego do pokonania pragnienia sięgnięcia po ulubioną przekąskę, co jest całkowicie naturalne. Inaczej sprawa wygląda, jeżeli sporadycznie, lub często, dopada nas tak zwany wilczy głód, podczas którego to opróżniamy lodówkę do cna. Jest to oczywisty powód do zmartwień – czym jednak spowodowane są napady głodu?

Zaburzenia odżywiania.

W większości przypadków, napady głodu, zwane również wilczym głodem, są ściśle powiązane z zaburzeniami odżywiania. Wymienić tu można między innymi anoreksję lub bulimię – warto również podkreślić, że choroby te nie są jedynie domeną kobiet, ponieważ w – co prawda mniejszym stopniu – dotykają także mężczyzn. Zaburzenia odżywiania wymagają specjalistycznej pomocy, którą uzyskać można ze strony psychologa, psychiatry lub psychoterapeuty. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie odpowiedniej farmakoterapii.

Błędy w diecie.

Wilczy głód może być także spowodowany zbyt restrykcyjną dietą, którą sobie narzuciliśmy. Nie tylko nasz organizm domaga się dodatkowej dawki kalorii, lecz również umysł. Towarzyszące nam nieustannie uczucie głodu może w końcu osiągnąć szczytowe apogeum, co skutkować będzie jednorazowym spożyciem nadmiernej ilości produktów.