Kawa to napój, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia swojego dnia. Nie dziwi więc, że od wieków – zaraz obok herbaty – stanowi jeden z najpopularniejszych trunków na całym świecie. Kawa przez lata obrosła w wiele mitów, jedni uważają, że jest niezwykle szkodliwa dla naszego organizmu, a jeszcze inni, że jej spożywanie niesie za sobą szereg cennych korzyści. Jedni i drudzy mają w swoich twierdzeniach sporo racji, bo ile kawa wykazuje dobroczynne wręcz działanie, tak – jeżeli spożywana jest w nadmiarze – może stanowić pewne zagrożenie. Dlatego, podobnie jak ze wszystkim, ważne jest zachowanie odpowiedniego umiaru. Skupimy się , jakie zalety niesie za sobą picie kawy.

Pomaga na odchudzanie.

O ile sama kawa jest stosunkowo niskokaloryczna, tak częściej spożywamy ją z licznymi dodatkami, takimi jak mleko, śmietanka czy cukier, co w znaczącym stopniu podnosi jej kaloryczność. Paradoksalnie jednak – kawa może sprzyjać odchudzaniu, jeżeli pozbawiona jest wspomnianych wyżej dodatków. Z czego to wynika? Przede wszystkim z zawartej w niej kofeiny, która w bezpośredni sposób przekłada się na wzrost termogenezy naszego ciała, a tym samym – przyśpieszenie metabolizmu.

Poprawia krążenie.

Liczne badania udowodniły, że regularne spożywanie kawy przekłada się na poprawę krążenia krwi średnio o nawet kilkadziesiąt procent. Sprawia to, że nasz organizm jest o wiele lepiej dotleniony, a tym samym – wykazuje się wyższą wydolnością.

Zmniejsza ryzyko chorób serca.

Naukowcy wykazali, że spożywanie umiarkowanych ilości kawy w bezpośredni sposób zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu poważnych chorób serca. Wynika to z faktu, że znajdujące się w kawie substancje wykazują właściwości przeciwzapalne.