Fasolka szparagowa – któż jej nie lubi? To apetycznie wyglądające warzywo jest źródłem wielu witamin i minerałów, pozwala wzmocnić odporność oraz usprawnić pracę jelit i układu pokarmowego. Fasolka znakomicie również poprawi pracę układu krążenia oraz pomoże w pozbyciu się potencjalnych komórek nowotworowych czy nadmiaru złego cholesterolu. Istnieje wiele sposobów przyrządzenia fasolki szparagowej – najczęściej podajemy ją w bułce tartej, ale można przygotować ją też bardziej orientalnie. Takie danie sprawdzi się na przykład jako przystawka przed daniem głównym lub niezwykła przekąska. Do przygotowania fasolki po azjatycku wykorzystamy sos sojowy, olej sezamowy oraz sezam. Fasolka zyska dzięki temu ciekawy smak. Zdecydowanie warto spróbować jej właśnie w takiej odsłonie. Nieco trudności może nam sprawić kupno dobrego oleju sezamowego – znajdziemy go bowiem tylko w najlepiej zaopatrzonych marketach lub delikatesach. Warto przy tym pamiętać, że olej powinien być świeży i nie stać na półce zbyt długo, ponieważ z czasem traci swoje możliwości i jego smak może być nieco słabszy. W kuchni azjatyckiej olej ten jest wykorzystywany powszechnie. Zawiera duże ilości tłuszczów nienasyconych oraz kwasów tłuszczowych. Azjatki często wykorzystują go również do pielęgnacji twarzy i skóry.

Składniki

Do przygotowania dwóch porcji fasolki po azjatycku będą nam potrzebne: pół kilograma fasolki szparagowej, piętnaście pomidorków koktajlowych, dwie łyżki sosu sojowego, niepełna łyżka oleju sezamowego, wyciśnięty ząbek czosnku oraz trzy łyżki sezamu.

Przepis

Na suchą patelnię wrzucamy sezam i rumienimy go. Na patelni rozgrzewamy olej, wrzucamy czosnek i fasolkę, smażymy przez pięć minut. Wrzucamy pokrojone w połówki małe pomidorki, dodajemy sos sojowy i smażymy przez kolejne sześć do ośmiu minut. W przypadku gdyby fasolka była nieco twarda, możemy dolać nieco wody i smażyć jeszcze przez dwie do trzech minut. Posypujemy sezamem. Smacznego!

5 dań klasycznych z kuchni włoskiej.